Anglia: Decesele cauzate de AVC au scăzut la jumătate

decesele AVC, in scadere

Decesele cauzate de accidente vascular – cerebrale (AVC) s-au redus la jumătate în Anglia în ultimii 10 ani datorită îmbunătățirilor tratamentului.

Decesele AVC: Numărul de accidente vascular- cerebrale și numărul de persoane care au murit din cauza acestora au scăzut cu 20% și, respective, 40% în această perioadă, potrivit unui studiu publicat în British Medical Journal. În ciuda acestei reduceri, cercetătorii avertizează că ratele de AVC au crescut la persoanele cu vârsta sub 55 de ani, probabil ca urmare a obezității și a diabetului de tip 2, sugerând că eforturile de prevenire a acestei afecțiuni trebuie consolidate la adulții tineri.  Datele pentru studiu au provenit din registrele medicale din spitale și din registrele de evidență a deceselor și se referă la rezidenți din  Anglia, cu vârsta de peste 20 de ani, care au fost internați în spital sau care au decedat după un AVC între anii 2001 și 2010. Cercetarea a inclus ambele tipuri de accident vascular cerebral – cele cauzate de cheaguri care obstrucționează circulația sângelui, precum și cele cauzate de sângerări în cutia craniană.  Echipa a fondat concluziile pe baza a 947.497 evenimente vascular- cerebrale în cazul a 795.869 de persoane, inclusiv 337.085 de decese cauzate de accident vascular-cerebral.  Vârsta medie la debutul accidentului vascular-cerebral a fost de 72 de ani pentru bărbați și 76 de femei, iar vârsta medie a persoanelor care au decedat din cauza unui AVC a fost de 79 de ani pentru bărbați și de 83 de femei.
B. Guță