Avertisment: anumite diete dublează riscul de cancer

dieta si riscul de cancer

Cardiologul Gabriel Tatu- Chițoiu atrage atenția asupra legăturii dintre o dietă nesănătoasă (pro- inflamatorie) și riscul de cancer de colon și rect.

Un nou studiu efectuat în Spania arată că frecvența cancerului colorectal a fost de două ori mai mare la pacienții care aveau o dietă pro-inflamatorie (carne roșie, carne procesată, grăsimi saturate, grăsimi trans, glucide rafinate).

”Autorii studiului concluzionează (pentru a câta oară?) că oamenii trebuie să-și schimbe obiceiurile alimentare și să se îndrepte spre Dieta Mediteraneană, bogată în fructe, legume, zarzavaturi, nuci, cereale integrale, ulei de măsline. În acest sens trebuie făcut un intens efort educațional. CARDIOSCIENCE se înscrie exact în acest efort educational, iar noua noastră aplicație (dahna) vă oferă exact Dieta Mediteraneană, recunoscută unanim de oamenii de știință ca fiind cea mai sănătoasă dietă din lume”, menționează cadiologul.