Deficitul de factor VII- grade de severitate și simptome

Indiferent de gradul de severitate în deficitul de factor VII, trebuie să recunoașteți simptomele și să căutați ajutor de specialitate.

Deficitul de factor VII de coagulare a sângelui (afecțiune hematologică ce este caracterizată de un nivel scăzut de factor VII în sânge) ar putea fi depistat încă de la naștere. Din păcate, multe persoane afectate nu știu că au această boală până când nu se confruntă cu sângerările abundente sau până când nu li se depistează boala întâmplător în cazul unei intervenții chirurgicale.

Deficitul ușor de factor VII adesea nu are deloc simptome, sau are foarte puține. Însă, chiar și în acest caz, bolnavii pot suferi sângerări după o intervenție chirurgicală sau o lovitură. Deficitul moderat de factor VII este cel mai mult asociat cu sângerări minore spontane, iar deficitul sever este caracterizat de sângerări spontane, puternice și chiar amenințătoare de viață.

Oricare ar fi gradul de severitate al deficitului de factor VII, sunt simptome care ar trebui să vă dea de gândit:

∙ sângerări nazale frecvente, care durează mai mult de 10 minute, în cazul deficitului sever

∙ sângerări în urma unor tăieturi sau răni (mai lungi de 5 minute)

∙ sângerări prelungite după intervenții dentare, alte intervenții chirurgicale sau la naștere

vânătăi frecvente (săptămânale și mari ca dimensiune)

∙ sângerări ale gingiilor, chiar și la un periaj ușor

∙ sângerări menstruale prelungite în cazul femeilor

∙ în cazul nou- născuților cu deficit de factor VII pot apărea sângerări anormale la nivelul buricului