Diferența între un AVC și un accident ischemic tranzitoriu (mini-AVC)

AVC minor- accident ischemic tranzitoriu

Atât AVC-ul, cât și accidentul ischemic tranzitoriu (cunoscut ca un AVC minor) sunt cauzate, de obicei, de un blocaj al vreunei artere din creier, și mai rar de sângerări la nivelul țesutului cranian.

Singura diferență între cele două este că la AVC-ul minor, blocajul arterei este temporar, iar fluxul sanguin revine spontan. În schimb, la AVC acest lucru nu se remediază de la sine. De asemenea, mini- AVC-ul are simptome temporare, iar AVC-ul are simptome pe termen lung, ce cauzează dizabilitate permanentă.

Simptomele unui mini-AVC pot include una sau mai multe din următoarele manifestări:

  • slăbiciune sau amorțeală la nivelul brațelor și/sau picioarelor, de obicei pe o parte a corpului
  • disfazie (dificultăți în vorbire)
  • amețeală
  • probleme de vedere
  • furnicături (parestezie)
  • gust și/sau miros anormale
  • confuzie
  • pierderea echilibrului
  • stare alterată de conștiență sau chiar leșin

Simptomele AVC-ului sunt aceleași, diferența fiind însă că, în acest caz, nu dispar de la sine.

Efecte

Toate semnele și simptomele unui AVC minor dispar, de obicei, în 5 minute. La foarte puține persoane durează aproximativ 24 de ore. Efectele și simptomele unui AVC durează mai mult de 24 de ore, uneori toată viața. Simptomele timpurii ale unui AVC se pot rezolva parțial sau deloc. Iar când acest lucru se întâmplă, apar alte probleme, precum depresia, atrofia musculară etc.

Specialiștii avertizează că accidentul ischemic tranzitoriu reprezintă un semnal de alarmă major pentru un AVC. De exemplu, între 7 și 40% dintre pacienți au raportat un astfel de accident înainte de primul AVC. Mai mult decât atât, o treime dintre persoanele care suferă un accident ischemic tranzitoriu se confruntă și cu un AVC în cel mult un an.