FĂRĂ aviz epidemiologic la revenirea în școală sau grădiniță

La revenirea în colectivitate, la grădiniță sau la școală, după vacanță, nu este nevoie de aviz epidemiologic de la medicul de familie sau de la medicul școlar.

Potrivit reprezentanților Administrației Spitalelor și Serviciilor Medicale București (ASSMB), la înscrierea copiilor la grădiniță sau la școală, este nevoie de adeverință medicală, aviz epidemiologic și fișa de vaccinări, toate de la medicul de familie. Aceleași documente sunt necesare și în caz de transfer de la o unitate de învățământ la alta. La începutul anului școlar, personalul medical din cabinetele școlare va face triajul elevilor și va solicita, punctual, acolo unde situația o impune, documentele necesare completării dosarelor medicale. Aceste activități sunt efectuate în vederea asigurării condiților sanitare optime, pentru desfășurarea în bune condiții procesului de învățământ. Documentele sunt solicitate potrivit Ordinului comun al Ministerului Sănătății/Ministerului Educației Naționale nr.1668/5298/2011modificat și completat prin Ordinul 1002/2015.