Săptămâna mondială a alăptării- cursuri pentru mămici și gravide

În Săptămâna Mondială a Alăptării, marcată anual în perioada 1-7 august, Asociația SAMAS organizează evenimente pentru mame cu bebeluși și gravide în București și în șapte orașe din țară, dar și cursuri în cadrul mai multor maternități din Capitală. Organizația Mondială a Sănătății (OMS) recomandă susținerea hranei copiilor prin alăptare până la vârsta de doi ani și exclusiv la sân până la vârsta de șase luni.

Educația perinatală este extrem de importantă pentru părinți, fiind dovedit științific că toate deciziile pe care ei le iau în primele 1.000 de zile de viață a bebelușului (de la momentul concepției până la vârsta de 2 ani), influențează starea de sănătate a acestuia pe tot parcursul vieții. Beneficiile laptelui matern nu pot fi egalate de hrana cu substituenți. Alăptarea exclusivă în primele 6 luni de viață ale copilului pune bazele imunității acestuia, pentru toată viața. Totodată, alăptarea timp de cel puțin 1 an scade riscul femeilor de a dezvolta cancer la sân și alte afecțiuni ginecologice, potrivit unui studiu publicat în prestigioasa publicație Journal of the National Cancer Institute.

World Alliance for Breastfeeding Action recomandă în 2018 mesajul campaniei pro-alăptare: ALĂPTAREA – FUNDAMENTUL VIEȚII: “Alăptarea previne foametea și malnutriția în toate formele ei și asigură securitatea hranei copilului, chiar și în timp de criză”. (WABA)

Program

 • 1 august, ora 15.30 – 17:30, Spitalul Clinic de Obstetrică și Ginecologie Filantropia- workshop susținut de Cristina Bolma, Mihaela Sandu și Gabriela Ciobanu (personal acreditat la nivelul unității sanitare, care prezintă cursul „Școala Părinților”), as. Izabel Gavrilă, educator perinatal SAMAS și Sînziana Ioniță-Ciurez, reprezentant SAMAS.
 • 2 august, ora 10.30- Spitalul Clinic de Obstetrică și Ginecologie Profesor Doctor Panait Sârbu – „Maternitatea Giulești” – workshop susținut de dr. Ioana Roșca, as. Daniela Chiriac – neonatologie, dr. Andreea Carp Velișcu – obstetrică – ginecologie, dr. Genoveva Teleki – psiholog, dr. Cerasela Radu – kinetoterapeut, as. Maria Spiridon – dietetician, as. Daniela Stan – coordonator curs „Școala Părinților”, as. Izabel Gavrilă, educator perinatal SAMAS și Sînziana Ioniță-Ciurez, reprezentant SAMAS.
 • 3 august, ora 12.30, Spitalul Clinic Dr. Ion Cantacuzino – workshop susținut de dr. Adrian Sorin Crăciun și as. Pasalan Iuliana – neonatologie, as. Viorica Neața, educator perinatal SAMAS și Sînziana Ioniță-Ciurez, reprezentant SAMAS.
 • 7 august, ora 10.00, Spitalul Clinic Nicolae Malaxa – workshop susținut de dr. Ana-Maria Rotaru – obstetrică – ginecologie, dr. Ana-Maria Cercasov – neonatologie, Andreea Andrei, educator perinatal SAMAS și Sînziana Ioniță-Ciurez, reprezentant SAMAS.

În țară, educatorii perinatali SAMAS organizează cursuri gratuite de alăptare, vizionări de filme, expoziții foto tematice în orașele Focșani, Pitești, Timișoara, Șimleul Silvaniei, Drobeta Turnu Severin, Medgidia, Bacău.

 • Focșani – Happy Cinema – 1 august, ora 16:00 – educator perinatal SAMAS Claudia Ștefan;
 • Timișoara, Str. Hebe 89, 2 august, ora 18:00 – educator perinatal SAMAS Gianina Romanescu;
 • Medgidia, Spitalul Municipal Medgidia, 2 și 4 august, ora 17:00 – educator perinatal SAMAS Ilenuța Zanfir Agloțoiu, psiholog Tamara Nichita, dr. Gonul Iusein, medic primar Diabet și Boli de nutriție;
 • Drobeta Turnu Severin, maternitatea județeană, 3 august, ora 16:00- educator perinatal SAMAS Magda Iorgovan;
 • Șimleul Silvaniei, Spitalul Orășenesc “Prof. Ioan Pușcaș”, 7 august, ora 12:00 – educator perinatal SAMAS Mariana Olariu, Meda Morariu, dr. Călin Șonea, dr. Claudia Somolan, dr. Rareș Gherai, psiholog Daniela Bruchental, Dana Man;
 • Pitești, Medical Center Dr. Iuliana Copacianu, 7 august, ora 17:00 – educatorii perinatali SAMAS Viorica Neața, Neli Homeghiu, Amalia Neacșu, Marinela Bădulescu și Ivan Corina;
 • Bacău, Spitalul Județean de Urgență Bacău, 7 august, ora 13:00 – educatori perinatali SAMAS: Andreea Campanu, Efigenia Casapu și Alina Mazilu.

Mai multe informații despre Asociația Samas găsiți pe https://www.programsamas.ro/.