Școlile, dotate cu autoinjectoare cu adrenalină pentru copiii alergici

Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București va achiziționa autoinjectoare cu adrenalină, pentru a fi folosite, gratuit, la școală, în caz de urgență.

În acest sens, părinții trebuie să anunțe școala, în scris, că cei mici suferă de alergii. ”Din păcate, nu știm câți copii cu alergii sunt în școli, dar noi sperăm ca prin toate acțiunile pe care le derulăm să aflăm lucrul acesta. De altfel, pentru acest an școlar, în unitățile de învățământ preșcolar și școlar din învățământul public din București, respectiv cele care țin de Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București, a fost conceput un chestionar pe care părinții sunt îndemnați să îl completeze și în care expun dacă copilul lor are o alergie, oricare ar fi ea. Trebuie să mai precizeze și dacă acel copil are un plan de acțiune pentru anafilaxie și dacă deține autoinjector cu adrenalină”, a declarat dr. Adriana Nicolae, medic primar alergolog, la finalul workshopului ”Și copiii alergici au dreptul la educație”. În cadrul workshopului derulat în această vară, pe parcursul celor șase module, medicii școlari și asistentele din unitățile de învățământ de stat au primit instrucțiuni despre cum trebuie să reacționeze în cazul unui șoc anafilactic și cum să-i ajute pe copiii alergici să se integreze în societate. Aproape 600 de medici generaliști, stomatologi și asistenți medicali au participat la aceste cursuri de instruire.