Sportul și inima: când cereți sfatul medicul ca să începeți activități fizice?

Sportul practicat regulat întărește inima, care, astfel, poate pompa mai mult sânge cu mai puțin efort.

Daca inima munceste mai puțin, presiunea asupra arterelor se reduce și astfel și tensiunea arterială scade, atrag atenția reprezentanții Societății Române de Cardiologie. Uneori, însă, este nevoie să cereți sfatul medicului înainte să începeți un program de exerciții fizice, mai ales dacă:

– aveți peste 45 de ani

– sunteți fumător sau ați renunțat de curând la fumat

– sunteți supraponderal sau obez

– suferiți de o boală cronică, precum diabet sau afecțiuni cardiovasculare ori pulmonare.

– aveți colesterolul mare sau suferiți deja de hipertensiune

– ați suferit un infarct cardiac

– aveți rude apropiate cu probleme cardiace dezvoltate înaintea vârstei de 55 de ani

– simțiți un disconfort în piept, maxilar, gât sau în brațe în timp ce faceți sport

– amețiți la efort

– nu sunteți sigur ca ați fi în stare bună de sănătate sau nu ați făcut sport în mod regulat în ultima vreme.

Riscul de a face hipertensiune arterială crește odată cu vârsta, dar puțin sport poate face o mare diferență. Iar dacă tensiunea arterială este deja mare, exercițiile fizice vă pot ajuta să o țineți sub control. Nu este nevoie să alergați la maraton sau să vă înscrieți la o sală de sport. Începeți ușor și doar introduceți puțină activitate fizică în rutina zilnică.

Pentru început, încercați să faceți câțiva pași în plus, atunci când vremea este destul de răcoroasă, dimineața devreme în timpul verii. Luați un prieten sau un vecin și atunci plimbarea este și mai plăcută.