Scleroza multiplă, cea mai invalidantă boală a adultului foarte tânăr

Scleroza Multiplă (SM), numită și “Boala celor 1.000 de fețe”, este cea mai invalidantă boală a adultului foarte tânăr (20 – 22 ani). Este o boală autoimună, inflamatorie, cronică ce afectează sistemul nervos central – creierul, măduva spinării și nervii optici. Din nefericire, boala afectează și copiii: în România, cel mai tânăr pacient cu scleroză multiplă are doar 3 ani.

Asociația Învingătorii Sclerozei Multiple și Asociația de Scleroză Multiplă Vâlcea au organizat, în localitatea Govora, sesiunea de comunicări “O față fericită pentru o boală cu o mie de fețe” (13- 15 aprilie a.c.), în cadrul căreia au fost abordate teme din domeniul psihologic, neurologic, nutrițional și recuperare.”Bolnavii cu scleroză multiplă trebuie să se bucure de viață și să fie fericite, în ciuda faptului că au această afecțiune. Am discutat cu pacienții despre importanța psihoterapiei în găsirea echilibrului psihologic”, a declarat psiholog Adelina Nicoleta Sucea.

Medicul neurolog Dan Mitrea a prezentat tratamentele inovatoare specifice celor 4 tipuri de SM; a învățat pacienții cum să recunoască un puseu de boală (orice manifestare a bolii care durează mai mult de 24 de ore. Puseul de boală poate fi declanșat de factori externi, precum infecţiile virale sau expunerea la temperaturi crescute, stres, sau pur și simplu, poate fi declanșat de evoluția bolii.

Dr. Andreea Crețu, tehnician nutriționist, a discutat despre alimentația în SM (importanța vitaminelor, mineralelor, proteinelor de calitate pentru întărirea sistemului imunitar, muscular, osos), dar și despre modul în care trebuie organizat meniul zilnic.

” Uit  lucruri, cad, mă clatin când merg, tremur, am probleme cu vederea, mă doare capul, câteodată mă simt fără speranță- am nevoie de ajutorul tău. Uneori atingerea ta mă doare- deci atinge-mă ușor”- este mărturia unuia dintre miile de bolnavi.  

Simptome

Scleroza Multiplă este o boală greu de diagnosticat, ale cărei simptome sunt greu detectabile. Iată o listă mică cu simptomele cu care bolnavii au de-a face zi de zi.

 • te simți ca și cum ai fi într-o ”ceață mintală” continuă
 • lucrurile par ”nu chiar în regulă /ok/ normale/la locul lor” din punct de vedere mintal
 • un abur / o ceață subiectivă îți învăluie conștiința / conștiența
 • apar dificultăți în a te concentra și a fi atent
 • memorie pe termen scurt sau pe termen lung nesigură / în care nu poți avea încredere
 • lipsă a clarității în gândire, bâlbâială
 • inabilitatea de a folosi limbajul în mod corect sau lucid
 • gândire înceată, leneșă, uitare
 • energie mintală scăzută
 • oboseală generală atât în corp, cât și în minte
 • confuzie, tulburare, apariția emoțiilor extreme (râs/plâns, furie), senzația de epuizare, deprimare, insomnia sau, dimpotrivă, somnolența, intoleranța la frig/rece sau cald/căldură
 • dureri severe, căzături frecvente, amorțeli în tot corpul, etc.