Voi ce știți despre autism?

Toată lumea a auzit despre autism. Și cei mai mulți consideră această boală o condamnare: copilul afectat de autism nu va avea niciun viitor, nu va putea face nimic pe cont propriu.

Nimic mai greșit. Toate acestea sunt niște prejudecăți ale unor oameni care, de fapt, nu știu mare lucru despre autism, o afecțiune adesea diagnosticată greșit. Tocmai din acest motiv, pe 2 aprilie este marcată Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului. Asociația pentru Intervenție Terapeutică în Autism (AITA) a demarat o campanie care oferă informații despre boală și combate miturile și prejudecățile la care sunt supuși cei aproximativ 30.000 de copii cu autism din România.

Știați că….

 • Autismul nu se vindecă, dar se poate  recupera (mai ales cu ajutorul terapiei ABA-  Analiză Comportamentală Aplicată)? 47% dintre copiii cu autism pot să recupereze atât de mult, încât nici nu pot fi deosebiți de copiii tipici.
 • Fără terapie, simptomele autismului se agravează în timp?
 • Un copil cu autism poate avea probleme în inițierea sau continuarea unei conversații, ori poate avea dificultăți în înțelegerea metaforelor sau expresiilor cu sens figurat, dar se descurcă foarte bine în comunicarea directă și transmiterea clară a mesajelor?
 • Copiii cu autism au emoții. Ei trăiesc la fel ca toți ceilalți iubirea, supărarea, dorul, satisfacția, tristețea. Doar modul de exprimare este diferit!
 • Autismul este mai des întâlnit la băieți decât la fete (o fată la patru băieți)?
 • Autismul poate să se manifeste în orice familie, indiferent de rasă, etnie, zonă geografică, nivel de educație?
 • Un copil poate fi: vesel, afectuos, inteligent, haios, harnic, chiar dacă are autism?
 • Cu cât se intervine mai timpuriu, cu atât șansele de recuperare sunt mai mari?
 • De regulă, repetiția susține învățarea, dar în autism recompensa și motivația sunt cheia? Recompensarea este un concept folosit masiv în recuperarea copiilor cu autism.
 • Autismul este o tulburare de spectru? Acest lucru înseamnă că persoanele cu autism sunt foarte diferite – unele pot vorbi, altele nu; unele pot învăța vizual, altele auditiv; unele pot fi mai sociabile, altele mai puțin.
 • Diagnosticul de autism este pus, de regulă, înainte de împlinirea vârstei de 3 ani? Uneori există o dezvoltare normală până la 2 ani, apoi se instalează regresul. Alteori, semnele sunt evidente din primul an de viață.
 • Autismul face parte din categoria tulburărilor pervazive de dezvoltare, adică persoana se naște cu autism, nu îl dobândește?
 • Autismul nu se vindecă, ci se înțelege, se recuperează, se trăiește, se acceptă?