Alimentație corectă pentru bolnavii de inimă

Persoanele cu boli de inimă trebuie să micșoreze cantitatea de grăsimi și colesterol din alimentație și să crească aportul de fibre. Aceste măsuri permit prevenirea îngustării și îngroșării arterelor, două dintre nmotivele atacurilor de cord. Reducerea grăsimilor din alimentație vă ajută să controlați presiunea sângelui și greutatea.
• Mâncați mai multe carne de pasăre (fără piele) sau carne de pește, și mai puțin carne roșie
• Alegeți bucăți de carne slabă
• Îndepărtați grăsimea vizibilă de pe bucățile de carne și pielea de pe carnea de pasăre
• Nu consumați mai mult de 4 gălbenușuri de ou pe săptămână, incluzând gălbenușurile din hrana preparată
• Mâncați numai ocazional organe (ficat, rinichi, creier) și în porții mici
• Carnea trebuie fiartă, preparată la cuptor sau pe grătar, și nu prăjită
• Evitați mâncărurile prăjite
• Îndepărtați grăsimea din tocănițe sau supe în timpul preparării și țineți mâncarea la frigider peste noapte, astfel încât grăsimea să fie mai ușor de îndepărtat a doua zi
• Mâncați numai produse lactate (lapte, brânză, smântână, iaurturi, înghețată etc) cu conținut redus de grăsime sau fără grăsime
• Nu folosiți mai mult de 3-4 lingurițe pe zi de unt, margarină, sosuri, ulei etc. pentru prepararea mâncării
• Pentru mâncăruri care nu necesită gătirea la temperaturi înalte folosiți o tigaie de calitate (care nu lipeşte), în care să puteți pune o cantitate mică de ulei.





