ANMDMR: Criza Euthyrox – noi măsuri de gestionare

anm -criza euthyrox

Deși  s-au  luat  măsuri  pentru  remedierea  problemelor  apărute  în  ceea  ce  privește disponibilitatea medicamentului Euthyrox (levotiroxina),  Agenția  Națională  a Medicamentului  și  a  Dispozitivelor  Medicale  din  România  (ANMDMR)  primește  în continuare sesizări de la pacienții care nu găsesc acest produs în farmacii.

Potrivit datelor ANMDMR, consumul de levotiroxină a crescut cu până la 50% în perioada  ianuarie-februarie 2020, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, motiv pentru care Agenția a solicitat companiei producătoare suplimentarea cantităților disponibile pentru piața românească. În ciuda suplimentării cantităților puse pe piață în luna aprilie, încă se înregistrează discontinuitate în aprovizionarea farmaciilor, în toată țara, ceea ce impune luarea în continuare de măsuri specifice. În perioada următoare, Agenția va continua verificările privind respectarea obligației de serviciu public, conform prevederilor art. 699 pct. 19 si art. 804 alin (2) din Legea 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății, atât la nivelul companiei care deține autorizația de punere pe piață, cât și la nivelul distribuitorilor angro, în așa fel încât aceasta să se reflecte în capacitatea farmaciei de a răspunde nevoilor pacienților. În plus, datele estimative privind numărul de pacienți români care au nevoie de acest  medicament,  solicitate Comisiei de Endocrinologie a Ministerului Sănătății, au fost transmise către compania producătoare, pentru ca aceasta să-și planifice  corespunzător  producția  și  să livreze cantitățile  optime de medicament în România. Agenția monitorizează permanent situația stocurilor și a livrărilor de Euthyrox  către farmacii, solicitând în același timp măsuri urgente din partea companiei producătoare pentru asigurarea pieței din România conform nivelului cererii. De asemenea, pacienții care se confruntă cu dificultăți în procurarea medicamentelor pot sesiza acest lucru pe adresa de e-mail dedicată, lipsamedicament@anm.ro.