Donații de sânge: centrele de transfuzie sanguină au program până la ora 17.30

donații de sânge pentru Ucraina

Donații de sânge. Ministerul Sănătății a anunțat că Centrele de Transfuzie Sanguină din întreaga țară își stabilesc programul în timpul săptămânii până la ora 17.30.

Donații de sânge. Măsura a fost luată pentru ca toți cei care doresc și pot să doneze sânge pentru militarii și cetățenii răniți în urma atacurilor Federației Ruse asupra Ucrainei.

”Dacă alegeți să donați sânge, potrivit Institutului Național de Hematologie Transfuzională, trebuie să fiți odihniți și bine hidratați, să nu fumați cu o oră înainte de donare și să nu consumați alcool, grăsimi, dulciuri concentrate, să nu luați medicamente (aspirină, anticoagulante, antidiabetice, etc) și să aveți un act de identitate cu dumneavoastră. Se recoltează sânge persoanelor sănătoase, cu vârsta cuprinsă între 18 și 60 de ani, la un interval de minimum două luni între donările de sânge total, fără a depăși 5 donări pe an pentru bărbați și 4 donări pe an pentru femei”, menționează reprezentanții Minsterului Sănătății.

Donații de sânge: Informații suplimentare despre donare găsiți AICI.

Lista completă a centrelor unde puteți dona, dar și adresele și numerele de telefon sunt afișate AICI.