Premiile COPAC 2017- 59 de proiecte înscrise, 18 premianți

59 de proiecte înscrise, 150.000 de accesări și 36.000 de voturi- acestea sunt cifrele celei de-a doua ediții a Galei COPAC. Premiile COPAC și-au desemnat luni seară câștigătorii în cadrul unei ceremonii desfășurate la Teatrul Național.

”Am descoperit în vasta activitate pe care o avem zi de zi cu asociațiile de pacienți, în afara problemelor zilnice care apar în sistemul de sănătate, că se întâmplă și lucruri minunate pe care le vedem foarte rar, pe care nu prea le auzim. Aceste lucruri minunate sunt făcute de oameni care activează, oameni care sunt, la un moment dat, pacienți, părinți, aparținători, medici, profesioniști, chiar jurnaliști, autorități. Am dorit ca, măcar o dată pe an să luăm ce se întâmplă bun, să vedem ce este pozitiv în sistemul de sănătate și să aducem aceste lucruri în prim plan”, a declarat Radu Gănescu, președintele COPAC.

La eveniment au participat conf. dr. Diana Păun, consilier de stat, Departamentul de Sănătate Publică, Administrația Prezidențială, prof. univ. dr. Florian Bodog, ministrul Sănătății, oficiali din sănătate, medici, asistenți medicali, reprezentanți ai asociațiilor de pacienți și altor ONG-uri din sănătate. Fiecare categorie a avut 2 premii- al juriului și al publicului- cel din urmă fiind stabilit în urma votului pe pagina de internet dedicată Galei. ”Este a doua ediție a unei gale speciale și sunt bucuroasă să mă aflu alături de oameni pe care îi cunosc, a căror activitate mă influențează și mă impresionează profund. Doresc să îi felicit nu numai pe câștigători, ci pe toți cei care au aplicat la această Gală. Pentru mine toți sunt câștigători. Toți oamenii frumoși care, zi de zi, prin muncă și sacrificiu, cu modestie și discreție, participă la binele nostru al tuturor, la asigurarea calității vieții pacienților și a bunului mers al sistemului de sănătate”, a declarat conf. dr. Diana Păun.

”Este un eveniment în familie și fac parte atât din familia celor care au grijă de pacienți, cât și din familia celor care beneficiază de îngrijirile noastre. Le transmit felicitări tuturor celor care și-au înscris proiectele la Gala COPAC”, a declarat și ministrul Sănătății, prof. dr. Florian Bodog.

 

Premiile juriului

  • Lider ONG: dr. Mihai Ranete, Asociația Caravana cu medici;
  • Medic implicat: dr. Cătălin Cîrstoveanu;
  • Asistentul medical implicat: Ramona Marincaș – director de îngrijiri Spitalul Județean Zalău;
  • Cel mai bun comunicator în relația cu pacienții: prof. dr. Mihai Craiu – Institutul Național pentru Sănătatea Mamei și Copilului ”Alessandru Rusescu” București
  • Jurnalism de Sănătate: Adriana Turea – Radio România Actualități și Diana Marcu – Republica;
  • Cel mai bun proiect implimentat de un manager de spital: ”Acțiune de depistare precoce a neoplaziilor” – Spitalul Militar de Urgență ”Dr. Constantin Papillian” Cluj – Col. dr. Doina Băltaru; Compartimentul pentru primire pacienți – Institutul Clinic Fundeni – Conf. dr. Carmen Orban; Medicină modernă – acces la serviciile medicale integrale și de înaltă performanță – Spitalul Universitar de Urgență Militar Central ”Carol Davila” – General de brigadă conf. dr. Florentina Ioniță-Radu;
  • Cea mai bună Campanie de informare în sănătate: Instalația din lalele – Asociația Antiparkinson;
  • Inovația în sprijinul pacienților: Intensive Case Management: abordarea inovativă a Centrului de Servicii Sociale GORE – Asociația CARUSEL;
  • Proiectul unei asociații cu cel mai mare impact: Servicii integrate pentru pacienții cu tuberculoză din România – Federația UNOPA.

 

Premiile publicului

  • Liderul ONG: Mihai Neșu – Fundația Mihai Neșu;
  • Medicul implicat: Dr. Adrian Abagiu – Institutul Național de Boli Infecțioase ”Prof. dr. Matei Balș”;
  • Asistentul medical implicat: Echipa de asistenți medicali, formată din Ani Ivan, Andrei Toma și Norocel Bocănială, din Secția de Radioterapie a Spitalului Universitar de Urgență Militar Central ”Carol Davila”;
  • Cel mai bun comunicator medic în relația cu pacienții: Echipa de medici din cadrul grupului de Facebook ”Vaccinuri și Vaccinare – clarificări și sprijin pentru părinți” format din Ana Cristina, Alina Ioana Vâță, Sandra Alexiu, Dorica Sănduțu, Mădălina Vesa;
  • Cea mai bună campanie de informare din sănătate: Infografice privind vaccinarea – Coaliția România Sănătoasă
  • Jurnalism de Sănătate: Ana Maria Predilă – Gazeta de Sud Craiova;
  • Cel mai bun proiect implementat de un manager de spital: Acțiune de depistare precoce a neoplaziilor – Spitalul Militar de Urgență ”Dr. Constantin Papillian” Cluj – Col. Dr. Doina Baltaru;
  • Inovație în sprijinul pacienților: Tabăra ScoliCamp – Prima Tabără de Scolioză din România;
  • Proiectul unei asociații de pacienți cu cel mai mare impact: ”Te rog, mama, ai grijă de mine!” – Asociația Pacienților Oncologici din România