Ziua Mondială a Inimii
Ziua Mondială a Inimii este marcată pe plan internaţional în 29 septembrie. Acesta este un moment important pentru a reaminti că, din păcate, în România, bolile cardiovasculare rămân principala cauză de deces, cu un nivel al mortalităţii mult mai ridicat decât media europeană. Peste 140.000 de români mor anual din cauza bolilor cardiovasculare, reprezentând aproape





