Ziua Sănătății Dentare: cum păstrăm dinții albi și sănătoși

De Ziua Mondială a Sănătății Dentare, marcată în fiecare an pe data de 20 martie, specialiștii atrag atenția asupra importanței spălatului pe dinți și a igienei dentare. Conform Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, 90% din populaţia lumii suferă, la un anumit moment,  de afecţiuni orale, dar multe dintre acestea ar putea fi evitate prin programe de prevenţie.

Pasta de dinți

Dacă vreți să aveți dinți albi și sănătoși, medicii spun că felul în care vă spălați pe dinți este mai important decât pasta sau periuța pe care le folosiți. Pastele de dinți scumpe nu garantează o igienă orală mai bună, iar medicii nu se întrec în a le recomanda. Fluorul din pasta de dinți previne cariile, triclosanul are funcție antimicrobiană și previne formarea plăcii, iar zincul îndepărtează tartrul.

Modalitatea corectă de periere a dinților

Periuța de dinți trebuie să fie în unghi de 45 de grade față de dinți, iar perierea se face prin mișcări circulare ale fiecărui dinte. Pentru a îndepărta placa, periați ușor dinții de la gingii spre vârf. De asemenea, periați și partea dinților din interiorul gurii. Limba trebuie curățată ușor pentru a se elimina bacteriile.

De câte ori ne curățăm dinții?

  • Spălați-vă pe dinți de 2 ori pe zi, timp de 2 minute dimineața și seara. Nu aveți nevoie decât de o cantitate de pastă cât un bob de mazăre.
  • Curățați dinții cu ața dentară înainte de culcare, pentru a elimina resturile de mâncare și placa dintre dinți. ”Curățatul regulat al dinților cu ața dentară este o parte importantă a igienei dentare și este indicat mai ales adulților cu spații între dinți. Totuși, curățatul exagerat poate deteriora gingiile”, atrag atenția specialiștii.
  • Curățați și limba, nu numai dinții, pentru a menține o bună igienă orală. Prin curățarea limbii eliminați bacteriile care provoacă o respirație urât mirositoare, una dintre cele mai des întâlnite probleme ale adulților care vin la medic. Și apa consumată în cantități suficiente ajută la curățarea limbii.
  • Controalele stomatologice periodice sunt necesare cel puțin o dată pe an. Durerile de dinți urgentează vizita la medic, dar atunci caria deja a pătruns smalțul dintelui și a ajuns la nerv. Controalele stomatologice pot preveni acest lucru.
  • Mâncați alimente slabe caloric; medicii recomandă să vă feriți de alimente cu mult zahăr și puține fibre.
  • Evitați consumul de cafea și fumatul; cafeaua pătează dinții, iar tutunul crește riscul de carii și retracție gingivală, ceea ce sensibilizează dinții foarte mult.

De reținut!

  • Folosiți o periuță de dinți cu peri moi
  • Înlocuiți periuța de dinți regulat, de preferință o dată la 3 luni, sau ori de câte ori se deteriorează perii.
  • Pasta de dinți cu fluor este suficient de bună, nu aveți nevoie de alți aditivi