Eradicarea hepatitelor în România

Acces la tratamente inovatoare, testări periodice, campanii de informare și educație sanitară pentru populație- acestea sunt câteva dintre soluțiile pe care specialiștii le propun în scopul eradicării hepatitei în România.

Reprezentanții Asociației Pacienților cu Afecțiuni Hepatice din România (APAH-RO) au atras atenția că, deși tratamentul fără interferon este aprobat în România, prea puțini pacienți au acces gratuit la terapie. ”Trebuie găsite soluții prin care să crească accesul la tratamente fără interferon, indiferent de gradul de fibroză, și pentru categoriile speciale sau pacienții neasigurați. Hepatita C este o boală vindecabilă. În România sunt aproximativ 600.000 de bolnavi cu hepatită cronică C, mulți dintre ei încă nediagnosticați. Prin existența unui program național cu acces la investigații precum markerii virali (în pachetul de bază de la medicul de familie), bolnavii ar avea o șansă prin depistarea bolii în stadiu incipient, schimbarea stilului de viață și acces la terapiile adecvate”, a declarat Marinela Debu, președinte APAH-RO.

 

Scăderea costurilor

În ultimul an, peste 10.000 de persoane au fost testate gratuit pentru Hepatita C, potrivit prof. dr. Adrian Streinu- Cercel. ”Prevenția este doar un pas. Planul național de sănătate trebuie să asigure, în primul rând, accesul gratuit la toate moleculele disponibile pe piață pentru toate categoriile de pacienți, nu doar pentru cei ajunși în stare gravă. Așteptăm și demararea programului de screening în conformitate cu toate criteriile specifice- un alt pas extrem de important în lupta cu această boală”, a atras atenția specialistul.

Depistarea timpurie a bolii și accesul la tratament va scădea costurile non- medicale (cauzate de scăderea radamentului la locul de muncă, creșterea absenteismului, concediul medical), estimate la aproximativ 23 milioane euro, potrivit conf. univ. dr. Clara Volintiru, specialist în științe politice în cadrul Academiei de Studii Economice (ASE).

 

Informare și educație sanitară

În cadrul Summt-ului Mondial de Hepatită 2017, organizat cu sprijinul Organizației Mondiale a Sănătății, cele mai active țări în lupta pentru eradicarea hepatitelor (Brazilia, Egipt, Georgia, Germania, Islanda, Japonia, Olanda, Australia, Qatar) și-au prezentat programele de sănătate și rezultatele pozitive ale acestora. Pe lângă accesul la toate tratamentele fără interferon, ce trebuie să fie gratuit pentru toți pacienții, un plan eficient de eradicare a hepatitelor ar trebui să mai conțină un program eficient de screening, astfel încât mai ales persoanele cu risc să-și facă testele o dată pe an, campanii periodice de educație sanitară în școli, dar și acces la educație pentru întreaga populație. România este una dintre țările europene în care nu există politici specifice de depistare, prevenire și tratament pentru hepatitele virale.