Alzheimer nu vă poate fura muzica favorită

Acea parte din creier responsabilă de memoria cântecelor pare a fi o baricadă împotriva unor boli precum Alzheimer sau demență.

Muzica, un stimul: anumite melodii vă inspiră să mișcați picioarele, altele să schimbați lumea- este clar că muzica ne atinge pe fiecare în mod diferit, însă la fiecare este ceva special. Dacă vă place o anumit melodie, creierul dumneavoastră emite un Răspuns senzorial meridian autonom (ASMR), care se aseamănă cu o senzație plăcută de furnicături pe pielea capului (cam ca ”fluturii în stomac”). Este un fel de stimul, o recompensă a naturii, descrisă de multe persoane cau un ”orgasm cerebral”. Este evident că acest răspuns senzorial este ceva special. Iar potrivit unui studiu recent, se pare că acea parte din creier responsabilă de ASMR nu se pierde în cazul apariției bolii Alzheimer sau demenței. Ba chiar se pare că, deși pentru scurt timp, muzica scoate oamenii cu Alzheimer din starea de uitare caracteristică bolii. Până la studii mai aprofundate, cercetătorii recunosc că muzica nu poate vindeca boala Alzheimer, însă poate face simptomele mai ușor de suportat, ceea ce ar scădea costurile asociate bolii și a crește calitatea vieții.