Cercetătorii susţin că au creat noi tipuri de celule stem

Cercetătorii au anunţat că au creat celule stem embrionare care au doar o copie a ADN-ului uman, în loc de două, aşa cum au cele descoperite până acum. Ei cred că această reuşită ar putea duce la viitoare descoperiri medicale şi genetice.

Aceste celule stem sunt primele celule umane capabile să se dividă şi să se multiplice cu doar o copie a ADN-ului.
În mod normal, celulele umane conţin două seturi de cromozomi (23 de la mamă şi 23 de la tată). Numai spermatozoizii şi ovulele conţin un singur set de 23 de cromozomi şi nu se pot divide, au explicat cercetătorii.

Alte încercări de a genera celule stem embrionare folosind doar celule din ovulele umane nu au avut succes, au notat cercetătorii. Dar, în ultimul lor studiu, au reuşit să provoace divizarea acestor celule nefertilizate. Apoi au evidenţiat ADN-ul cu o substanţă fluorescentă şi au izolat celulele stem care aveau doar 23 de cromozomi. Cercetătorii au arătat că aceste celule stem se pot diferenţia în multe alte tipuri de celule, incluzând celule nervoase, cardiace sau pancreatice. Deoarece ele conţin doar o copie a ADN-ului, pot îmbunătăţi analizele genetice în domenii precum medicina regenerativă sau cercetarea cancerului. De asemenea, celulele stem s-ar putea dovedi utile în dezvoltarea de terapii pentru afecţiuni precum orbirea, diabetul şi alte boli.