Comitet consultativ la MS pentru accesul pacienților la servicii medicale și tratament: componență

Comitet Consultativ MS

Ministrul Sănătății, prof. dr. Alexandru Rafila, a semnat Ordinul privind constituirea, la nivelul Ministerului, a Comitetului Consultativ pentru facilitarea accesului pacienților la servicii medicale și tratament.

Astfel, potrivit Ordinului 62/12.01.2022, din componența Comitetului Consultativ fac parte Gabriela Alexandrescu (președinte Organizația Salvații Copiii), Silvia Asandi (președinte Fundația Romanian Angel Appeal), Radu Gănescu (președinte Coaliția Organizațiilor Pacienților cu Afecțiuni Cronice – COPAC), Cezar Irimia (președinte Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer- FABC), Iulian Petre (președinte Uniunea Națională a Organizațiilor Persoanelor afectate de HIV/SIDA- UNOPA), Marinela Debu (președinte Asociația Pacienților cu Afecțiuni Hepatice din România – APAH-RO) și Rozalina Lăpădatu (președinte Asociația Pacienților cu Afecțiuni Autoimune – APAA).

Atribuțiile Comitetului Consultativ sunt următoarele:

  • Semnalează ministrului Sănătății disfuncționalitățile din sistemul sanitar, în ceea ce privește accesul pacienților la servicii medicale și tratamente
  • Colaborează cu Ministerul Sănătății și propune soluții în vederea îmbunătățirii accesului pacienților la servicii medicale și tratament.

Comitetul Consultativ se întrunește ori de câte ori este necesar, precum și la solicitarea ministrului Sănătății.