Drepturile pacientului și răspunderea personalului medical, în dezbatere publică

Dezbaterea privind normele de aplicare a Legii drepturilor pacientului și răspunderii civile a personalului medical, organizată joi, 10 noiembrie, de Ministerul Sănătății, a dat ocazia reprezentanților pacienilor să își expună punctele de vedere legat de modificările prevăzute.
Subiectele dezbaterii publice au fost: Ordinul privind aprobarea Normelor de aplicare a Legii drepturilor pacientului nr.46/2003 Ministrul Sănătăţii și Ordinul privind modificarea și completarea Ordinului ministrului sănătății nr. 482/2007 privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a titlului XV „Răspunderea civilă a personalului medical şi a furnizorului de produse şi servicii medicale, sanitare şi farmaceutice” din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii.
”Dezbaterea publică s-a concentrat pe 2 propuneri de modificare a normelor de aplicare a Legii 46 privind drepturile pacientului și a Legii 95, mai exact titlul 16 – răspunderea civilă a personalului medical. S-a constatat că în practica medicală nu există, pe de o parte, o abordare uniformă a respecării normelor legale aplicabile, în special în ceea ce privește relația dintre personalul medical și pacient, care reprezintă, de fapt, și obiectul reglementării (componenta etică a acestui act medical) și s-a dorit să se unifice astfel practica în domeniile insuficient explicate la nivel național. Există o serie de formulare – de acord al pacientului informat, de acord pentru situații de urgență, pentru comunicarea datelor medicale – în total sunt 10- 12 documente. Scopul acestora este de a furniza personalului medical instrumentele necesare respectării normelor legale referitoare la drepturile pacienților într-un mod unitar la nivel național. Sperăm ca prin aceste noutăți legislative să se atingă, pe de o parte, un obiectiv legat de o mai mare înțelegere, explicare a textelor legale, și pe de altă parte, poate, aceste documente care vor deveni necesare și obligatorii în activitatea medicală să constituie și un punct de pornire al unor dezbateri ulterioare vizavi de modul în care pot fi utilizate și, în felul acesta, să se atingă și un al doilea obectiv: informarea atât a personalului medical, cât și a pacienților în legătură cu normele legale care se aplică domeniului, respectării drepturilor acestora cunoscute în mod generic sub numele de legislație medicală”, a explicat Andrei Nanu, consilier onorific al secretarului de stat Monica Althamer din MS.
Legea dreptului pacientului
Proiectul de ordin privind aprobarea Normelor de aplicare a Legii drepturilor pacientului nr.46/2003 propune o serie de noi reglementări faţă de prevederile Ordinului ministrului sănătăţii nr.386/2004 privind aprobarea Normelor de aplicare a Legii drepturilor pacientului nr.46/2003, cum ar fi: consimţământul pacienţilor pentru fotografiere sau filmare în unităţile sanitare, consimţământul acestora la participarea la învăţământul medical clinic şi la cercetarea ştiinţifică, consimţământul privind comunicarea către pacient a datelor cu caracter confidenţial privind starea sa de sănătate, acordul pacientului privind comunicarea către alte persoane a datelor cu caracter confidenţial privind starea sa de sănătate, consimţământul privind decizia pacientului de a nu fi informat în cazul în care informaţiile prezentate i-ar cauza suferinţă, decizia pacientului de a nu permite accesul altei persoane la datele cu caracter confidenţial privind starea sa de sănătate şi decizia privind retragerea acordului pacientului asupra accesului altei persoane la datele cu caracter confidenţial privind starea sa de sănătate. Formularele corspunzătoare acestor modificări au fost prevăzute la anexele 1-8 ale acestui Ordin, care este în dezbatere publică până pe 1 decembrie 2016.
Acordul pacientului
Obligația de a obține acordul pacientului informat are un impact major asupra practicii medicale. Legea pacientului prevede în mod expres această obligație și stabilește și în mod specific foarte detaliat cum trebuie să se desfășoare acest lucru. Există norme legale care precizează ce informații trebuie comunicate pacienților, cum trebuie obținut consimțământul și de la cine. ”Numai că legea, până astăzi, nu a pus la dispoziția personalului medical și un formular de consimțământ informat. Și atunci, în lipsa unui astfel de formular unic, fiecare medic, fiecare instituție medicală și-a conceput, pe baza legală de care tocmai vorbeam, diverse variante de acord al pacientului informat. În ce măsură toate aceste variante, toate aceste formulare repsectă toate cerințele legale aplicabile rămâne de discutat. Pentru a elimina posibilitatea ca un astfel de formular sau un astfel de proces instituțional la nivelul unei instituții medicale să nu respecte în totalitate cerințele legale aplicabile, a fost conceput acest formular, care, practic, reprezintă o sinteză a tuturor normelor aplicabile”, a mai spus Andrei Nanu.
Răspunderea personalului medical
Ordinul privind modificarea și completarea Ordinului ministrului sănătății nr. 482/2007 privind aprobarea Normelor metodologice de aplicare a titlului XV „Răspunderea civilă a personalului medical şi a furnizorului de produse şi servicii medicale, sanitare şi farmaceutice” din Legea nr. 95/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii prevede că personalul medical răspunde direct în situaţia în care s-a stabilit existenţa unui caz de malpraxis.
Unităţile sanitare publice sau private, în calitate de furnizori de mservicii medicale, răspund civil, potrivit dreptului comun, pentru prejudiciile produse în activitatea de prevenţie, diagnostic sau tratament, în solidar cu personalul medical angajat, pentru prejudiciile produse de acesta.”
Cele două proiecte pot fi consultate pe site-ul Ministerului Sănătății (www.ms.ro)- Transparență Decizională.





