Nu întrerupeți baia sugarului pe durata bolii cu febră

Foarte mulți părinți cred că, atunci când bebelușul are febră, nu este indicat să i se facă baie. Specialiștii, însă, îi contrazic.
”Nu există nici o contraindicație pentru a continua măsurile uzuale de igienă în cursul unei boli acute febrile a sugarului. Una dintre cele mai neinspirate recomandări din folclorul urban actual este întreruperea băii sugarului pe durata bolii cu febră. Iar când acest sfat nefericit este adresat unei mame cu grad redus de discernământ efectele adverse sunt extrem de serioase”, avertizează conf. dr. Mihai Craiu într-o postare pe Spitalul Virtual pentru Copii.
Epidermul uman reprezintă o barieră foarte complexă pentru cele mai variate elemente agresoare: microbi, raze solare sau termice, polenuri, mucegaiuri sau substanțe care vin în contact direct cu pielea.
Aceasta nu este numai o barieră fizică ce acoperă țesutul celular subcutanat și muschii, ci și un organ excretor. Prin intermediul glandelor sudoripare putem elimina unele substanțe din organism și putem menține temperatura corporală adecvată. Prin intermediul florei cutanate și a stratului de lipide al pielii există un mecanism extrem de eficace de aparare și unul imun. Toate aceste funcții sunt extrem de „naive” în primul an de viață. ”De aceea trebuie îngrijită adecvat pielea copilului cu ajutorul unor produse hipoalegenice și fără aditivi sau parfumuri. Și evident că fiecare copil are o sensibilitate individuală la creme, șampoane, săpunuri”, a explicat specialistul.





