”Sănătatea nu are vârstă” – prevenție, depistare precoce și educație

Cu ocazia Zilei Internaționale a Familiei, Asociația Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă a lansat Campania Națională ”Sănătatea nu are vârstă”. 

În cadrul campaniei, medicii vor merge în comunități, mai ales în zonele unde accesul la servicii medicale este limitat. ”Campania este răspunsul nostru la o realitate care cere acțiune: populația României îmbătrânește, dar sistemele trebuie să întinerească – să fie mai agile, mai aproape de oameni, mai centrate pe nevoile reale ale seniorilor. Această campanie va merge în comunități, va aduce specialiști acolo unde accesul e limitat, va pune accent pe prevenție, depistare precoce și mai ales pe educație – pentru că îmbătrânirea sănătoasă se pregătește din timp „, a spus Alexandra Dobre, fondatoarea Asociației Institutul Român pentru Îmbătrânire Activă.

În anul 1993, Adunarea Generală a Națiunilor Unite a decis ca pe data de 15 mai a fiecărui an să fie marcată Ziua Internațională a Familiei (IDF), o oportunitate de „a promova conștientizarea problemelor legate de familii și de a spori cunoștințele despre procesele sociale, economice și demografice care afectează familiile”.