organe

Centru de transplant la Spitalul ”Sfânta Maria”

Dr. Narcis Copcă, managerul Spitalului Clinic ”Sfânta Maria” din Capitală a  anunțat, cu ocazia Zilei Naționale a Transplantului, că a semnat acordul cu Primăria Sectorului 1 și cu Primăria Capitalei pentru construirea unei noi clădiri unde va funcționa un centru de transplant. Noua construcție, de 7.500- 8.000 de metri pătrați, va fi amplasată în spatele

[ Read More ]

Soluții pentru creșterea numărului de transplanturi din România

Cea de-a 13-a ediție a Zilei Naționale a Transplantului, marcată pe 12 mai 2017, a adus în atenția opiniei publice o problemă cu care se confruntă acest domeniu de o importanță vitală: scăderea numărului de donatori, implicit de transplanturi. Potrivit datelor oficiale pe 2017, până în luna mai au fost colectate organe, țesuturi etc. de

[ Read More ]

Transplant de la un donator HIV pozitiv la un receptor HIV pozitiv

Chirurgii de la Universitatea John Hopkins (SUA) au anunțat o reușită de excepție: transplant de ficat și de rinichi de la un donator HIV pozitiv la receptori HIV pozitivi. Acestea sunt primele intervenții între două persoane HIV pozitive la nivel modial. Până în 2013, când a fost introdusă Legea Echității în transplantul de organe infestate

[ Read More ]