radu deac

Centru de transplant la Spitalul ”Sfânta Maria”

Dr. Narcis Copcă, managerul Spitalului Clinic ”Sfânta Maria” din Capitală a  anunțat, cu ocazia Zilei Naționale a Transplantului, că a semnat acordul cu Primăria Sectorului 1 și cu Primăria Capitalei pentru construirea unei noi clădiri unde va funcționa un centru de transplant. Noua construcție, de 7.500- 8.000 de metri pătrați, va fi amplasată în spatele

[ Read More ]

Soluții pentru creșterea numărului de transplanturi din România

Cea de-a 13-a ediție a Zilei Naționale a Transplantului, marcată pe 12 mai 2017, a adus în atenția opiniei publice o problemă cu care se confruntă acest domeniu de o importanță vitală: scăderea numărului de donatori, implicit de transplanturi. Potrivit datelor oficiale pe 2017, până în luna mai au fost colectate organe, țesuturi etc. de

[ Read More ]