ziua internationala de constientizare a autismului

Protocol autism: 5 ore de terapie/săptămână și cadre didactice specializate

Guvernanții și autoritățile din sănătate au marcat, pe 2 aprilie, Ziua Internațională de Conștientizare a Autismului prin semnarea unui protocol național care să ofere mai mult sprijin și acces la servicii persoanelor afectate de această boală. Concret, reprezentanții Ministerul Educației Naționale, Ministerului Finanțelor Publice, Minsterului Sănătății și Casei Naționale de Asigurări de Sănătate au semnat

[ Read More ]

“Luminează în albastru” pentru autism

Cu ocazia Zilei Internaționale de Conștientizare a Autismului (2 aprilie), Ministerul Sănătății susține, prin Centrul Național de Sănătate Mintală și Luptă Antidrog și Comisia de psihiatrie pediatrică, lansarea Campaniei de conștientizare “Luminează în albastru”. Campania conține un clip video care transmise mesaje de informare și sensibilizare a opiniei publice cu privire la problematica copiilor diagnosticați

[ Read More ]