Ziua Internațională a Sănătății Mintale

Pe 10 octombrie se celebrează Ziua Internațională a Sănătății Mintale. Campania WFMH (World Federation on Mental Health) din 2016 are ca temă ”Demnitatea în sănătatea mintală — Primul ajutor în sănătatea mintală pentru toți”.
Mii de oameni cu probleme de sănătate mintală din întreaga lume sunt lipsiți de drepturile lor, fiind discriminți, stigmatizați, marginalizați, supuși abuzurilor emoționale și fizice de către comunitatea în care trăiesc.
Cel puțin 1 din 4 adulți experimentează dificultăți de sănătate mintală la un anumit moment de-a lungul vieții, iar cei care au grijă de ei sunt, la rândul lor, atinși de aceste probleme. ”Știm că undeva, în lume, o persoană se sinucide la fiecare 40 de secunde. Multe persoane cu depresie, schizofrenie, tulburare de personalitate bipolară și epilepsie nu primesc deloc ajutor, iar consumul de alcool și substanțe dopante reprezintă probleme majore”, atrag atenția reprezentanții WFMH.
Aproximativ 10% din populație este afectată de o boală mintală ce poate fi diagnosticată. 20% dintre copii și adolescenți suferă de o formă de tulburare mintală. Se estimează că tulburările mintale sunt răspunzătoare pentru 30% din povara mondială a bolilor ne- fatale. Din acest motiv, lipsa de investiție în sănătatea mintală este o abordare extrem de nepotrivită deoarece, pe termen lung, națiunea și societatea plătește mult mai mult. De aceea evenimentele globale, precum Ziua Internațională a Sănătății Mintale, sunt foarte importante, deoarece ne oferă șansa să acționăm și să determinăm Guvernele să facă lucrul responsabil.
Sursa: http://wfmh.com/





