Copiii cu diabet zaharat de tip 1, risc crescut de epilepsie

Un nou studiu realizat de cercetătorii americani sugerează o legătură între riscul apariţiei epilepsiei şi diabetul zaharat de tip 1. Persoanele cu diabet zaharat de tip 1 prezintă un risc mai mare să sufere crize de epilepsie decât cei care nu au acest tip de diabet.

Cercetătorii relatează că în cazul tinerilor cu diabet zaharat de tip 1 – chiar al copiilor cu vârsta mai mică de 6 ani – riscul apariţiei epilepsiei este de şase ori mai mare. Dar se pare că cel mai mare risc de apariţie a epilepsiei se regăseşte la copiii cu diabet zaharat de tip 1 care au fost trataţi în spitale pentru hipoglicemie acută. Studiul arată că, în cazul acestora, riscul este de 16.5 ori mai mare.

Totuşi, ar trebui notat faptul că studiul nu a dovedit o relaţie de tip cauză – efect între cele două afecţiuni, iar riscul absolut ca oricare dintre persoanele cu diabet zaharat de tip 1 să dezvolte epilepsie rămâne foarte mic.

Diabetul zaharat de tip 1 este o boală care cauzează distrugerea celulelor producătoare de insulină din corp.  Insulina reprezintă un hormon necesar corpului pentru a putea folosi zaharurile existente în mâncare. Conform Asociaţiei Americane a Diabeticilor (AAD), pentru a înlocui insulina care lipseşte, bolnavul trebuie să facă multiple injecţii zilnice cu insulină sau să folosească o pompă de insulină (are un tub subţire ce se introduce sub piele şi livrează insulina). Este totuşi destul de dificil să obţinem doza corectă de insulină. O doză prea mică duce la o creştere peste limită a nivelului zahărului din sânge. În timp, aceasta poate afecta vasele de sânge, în special cele din zona ochilor, rinichilor şi inimii. În acelaşi timp, prea multă insulină reprezintă un pericol, întrucât are ca efect un nivel foarte scăzut de zahăr în sânge , care ar putea determina stări de inconştienţă sau chiar moarte, potrivit AAD. Cercetările anterioare au arătat că pacienţii cu diabet zaharat de tip 1 au scăderi ale nivelului zahărului în sânge de aproximativ 2 ori pe săptămână. Pe de altă parte, hipoglicemia severă apare mult mai rar.

Cercetătorii nu sunt siguri care este legătura dintre epilepsie şi diabetul zaharat de tip 1, însă autorii studiului cred că există o varietate de factori, precum anormalităţi ale sistemului imunitar, leziuni cerebrale, factori genetici şi anormalităţi ale metabolismului. Aceştia au remarcat că nivelurile prea înalte sau prea scăzute ale zahărului din sânge contribuie, de asemenea, la apariţia crizelor în cazul persoanelor în vârstă.

Dr. Gerald Bernstein, endocrinolog şi coordonator al programului Friedman Diabetes din cadrul spitalului Lenox Hill din New York, a spus că atunci când diabeticii nu-şi controlează nivelul de zahăr din sânge aşa cum trebuie, mici vase de sânge din creier pot fi afectate.

Autorii studiului au analizat 2.600 de dosare conţinând date despre copii şi adolescenţi diagnosticaţi cu diabet zaharat de tip 1 şi un grup de 26.600 de persoane fără diabet pentru comparare.  Copiii cu diabet aveau aproximativ 10 ani, în timp ce tinerii din grupul de comparare aveau, în medie, 11 ani.

Fiecare copil cu diabet a fost comparat cu 10 copii din grupul de comparare, pe baza unor criterii precum sexul sau zona de rezidenţă- urban sau rural.  În cazul copiilor cu diabet reiese că riscul dezvoltării epilepsiei creşte de 2.84 ori faţă de persoanele fără această afecţiune. Copiii care prezintă dizabilităţi intelectuale au, de asemenea, şanse mult mai mari să dezvolte epilepsie.

Totuşi, autorii studiului au remarcat că, bazându-ne doar pe aceste informaţii noi, nu este necesar să testăm pentru epilepsie fiecare copil sau adolescent care suferă de diabet.

 

sursa:   https://www.nlm.nih.gov/