Avertisment: stresul poate provoca recidiva în cancer

stresul poate provoca recidiva in cancer

Stresul poate provoca recidiva. Pentru mulți supraviețuitori de cancer, cel mai rău coșmar este să afle că boala oncologică a revenit.

Stresul poate provoca recidiva. Chiar și la câțiva ani după un tratament aparent de succes, cancerul poate începe să crească din nou, iar oamenii de știință nu știu cum se întâmplă acest lucru.

Acum, un nou studiu sugerează că hormonii de stres pot trezi celulele canceroase latente care rămân în organism după tratament. În experimentele efectuate la șoareci, un hormon al stresului a declanșat o reacție în lanț în celulele imune care a determinat celulele canceroase latente să se trezească și să formeze din nou tumori.

Însă, chiar dacă sunteți stresat, asta nu înseamnă neapărat că vă veți confrunta cu o rcidivă a cancerului, a spus cercetătorul principal al studiului, Michela Perego, Ph.D., de la Centrul de Cancer al Institutului Wistar. Mai multe etape intermediare trebuie să aibă loc, a spus dr. Perego, cel puțin conform studiilor.

„Ar putea exista multe modalități diferite de a trezi celulele latente. Am arătat un mecanism, dar sunt foarte încrezătoare că nu este singurul”, a adăugat Perego. Rezultatele noului studiu au fost publicate la sfârșitul anului 2020 în Science Translational Medicine.

Deși numeroase cercetări au arătat că stresul poate determina creșterea și răspândirea cancerului la șoareci, studiile nu au arătat o legătură clară între stres și rezultatele cancerului la oameni. Dar este dificil să studiezi stresul la oameni din mai multe motive, inclusiv provocări legate de definirea și măsurarea stresului.

Cu toate acestea, ar putea exista multe efecte de anvergură ale noilor descoperiri ale studiului, în special în domeniul identificării de noi potențiale arii terapeutice, a declarat Jeffrey Hildesheim, Ph.D., al Diviziei NCI de Biologie a Cancerului, care nu a fost implicat în cercetare.

”Acest studiu este ca o poartă de acces care va deschide, probabil, numeroase alte direcții de cercetare în efectele terapiilor de cancer și cum acționează stresul asupra celulelor tumorale latente”, a spus dr. Hildesheim. El ar putea, de asemenea, să provoace cercetări privind efectele nervilor și ale sistemului nervos asupra creșterii tumorii.

Celulele imune trezesc celulele canceroase latente

Unele tratamente pentru cancer pot determina ca celulele canceroase supraviețuitoare să intre în hibernare. Aceste celule latente fie încetează să crească, fie cresc foarte încet. Deoarece sunt atât de puține, sunt imposibil de găsit cu testele standard, a explicat dr. Perego. Și, de obicei, nu cauzează probleme – cu excepția cazului în care încep să crească din nou.

Dr. Perego studiază modul în care anumite celule imune ajută cancerul să crească și să se răspândească. Deci, s-a întrebat ea, ar putea celulele imune să trezească celulele canceroase latente?

Pentru a afla, echipa ei a creat în laborator celule de cancer latente prin ingineria genetică a celulelor de cancer pulmonar sau prin tratarea celulelor de cancer pulmonar, ovarian și mamar cu un medicament comun pentru chimioterapie. Ambele tipuri de celule canceroase latente au supraviețuit, dar nu au crescut.

Celulele latente nu au crescut atunci când au fost amestecate cu celule B sau celule T, două tipuri de celule imune. Dar au început să crească din nou când au fost amestecate cu așa-numitele neutrofile „pro-tumorale”.

Neutrofilele, un fel de celule albe din sânge, fac parte din prima linie de apărare a corpului împotriva infecțiilor. Dar tumorile pot transforma neutrofilele în actori răi, determinându-le să ajute tumora să crească și să se răspândească.

Când cercetătorii au transplantat celule latente de cancer pulmonar în șoareci care nu aveau un sistem imunitar, aceste celule nu formau tumori. Dar dacă celulele canceroase latente au fost transplantate împreună cu neutrofile pro-tumorale, majoritatea șoarecilor a dezvoltat tumori pulmonare.

Hormonii de stres modifică neutrofilele

Odată cu această constatare, dr. Perego și colegii ei s-au confruntat cu o întrebare cheie: Ce transformă neutrofilele în ”răufăcători” dacă nu mai există tumori în corpul pacientului? Deoarece unele studii au legat stresul cronic de progresia cancerului, oamenii de știință au explorat efectele stresului asupra neutrofilelor.

Cercetătorii au descoperit că hormonii de stres, cum ar fi adrenalina și norepinefrina, au declanșat o reacție în lanț care implică neutrofile și celule canceroase latente. În vasele de laborator, hormonii de stres au determinat neutrofilele să elimine un duo de proteine ​​cunoscut sub numele de S100A8 / A9. Aceste proteine au determinat neutrofilele să producă anumite lipide care, la rândul lor, au trezit celulele de cancer pulmonar latente.

Un amestec de norepinefrină și neutrofile a trezit, de asemenea, celule canceroase umane, adormite de chimioterapie.

Ceea ce se întâmplă este „ca o cascadă”, a spus dr. Perego. „O singură componentă a acestei cascade nu funcționează. Doar neutrofilele, S100A8 / A9 singure și hormonii de stres singuri nu funcționează pentru a trezi celulele latente, a explicat ea. „Dar când ai acest lanț de evenimente … acesta trezește din nou celulele adormite.”

Prevenirea recurențelor

Cercetătorii au explorat în continuare dacă aceeași ”cascadă de evenimente” a apărut la șoareci stresați prin închiderea pentru câteva ore pe zi. Șoarecii stresați au avut mai multe neutrofile în plămâni și spline decât șoarecii nestresați, au descoperit oamenii de știință. Șoarecii stresați au avut, de asemenea, mai multe proteine ​​S100 în sânge. Celulele canceroase pulmonare latente au format tumori la șoareci stresați, dar nu și la șoareci nestresați.

Cu toate acestea, atunci când șoarecii stresați au fost tratați cu un beta-blocant, un medicament pentru tensiunea arterială care blochează hormonii stresului, celulele canceroase latente nu au putut forma tumori. Cercetătorii au văzut efecte similare atunci când șoarecii au fost tratați cu un medicament care blochează activitatea proteinelor S100, care a fost testat la persoanele cu cancer de prostată.

Echipa de cercetători a analizat, de asemenea, probe de sânge de la 80 de persoane care au suferit o intervenție chirurgicală pentru a elimina tumorile pulmonare. Pentru 17 pacienți, cancerul a revenit (recidivat) în decurs de 3 ani de la intervenția chirurgicală. Pentru ceilalți, cancerul a revenit după mai mult de 3 ani sau nu a mai revenit deloc.

Recurența anterioară a fost mai probabilă la pacienții cu niveluri ridicate de proteine ​​S100 sau norepinefrină în sânge decât la cei cu niveluri scăzute. În mod similar, un studiu din 2019 a legat nivelurile de proteine ​​S100 în tumorile melanomului cu metastaza cancerului și cât au trăit pacienții. Cu toate acestea, o analiză recentă a mai multor studii a constatat că utilizarea beta-blocantelor nu a fost legată de supraviețuirea mai lungă a pacienților cu cancer.

Oportunități de cercetare

Cercetătorii suspectează de ceva timp că ar putea exista o legătură între stres și cancer. Dar „mecanismul din spatele acestei legături era oarecum evaziv”, a spus dr. Hildesheim. El a menționat că acest studiu „aduce o contribuție semnificativă” prin identificarea diferitelor componente care ar putea, fiecare în parte, sta la baza acestei conexiuni.

Mai mult, același mecanism ar putea contribui la creșterea cancerului și la rezistența la tratament în alte moduri, a spus dr. Hildesheim. „Sistemul nervos ar putea afecta cancerul din mai multe puncte de vedere”, a adăugat el.

Un studiu din 2019, de exemplu, a arătat că hormonii de stres pot crește numărul de celule imune pro-tumorale din tumori. Acest lucru ar putea însemna că stresul nu numai că trezește celulele tumorale latente, ci oferă și mediul potrivit pentru a le dezvolta, a explicat dr. Hildesheim.

Dar, la fel ca dr. Perego, el crede că este ceva ce ar putea fi abordat prin combinarea abordărilor de tratament. Oamenii de știință lucrează pentru a dezvolta medicamente care blochează activitatea sau ucid anumite tipuri de celule latente numite celule senescente. Găsirea modalităților de a viza celulele senescente și celulele latente sunt două aspecte ale unui parteneriat recent între NCI și Cancer Research UK.

Chimioterapia, radiațiile și terapia țintită pot transforma toate celulele canceroase în celule senescente. Când sunt combinate cu aceste tratamente tradiționale, este posibil ca medicamentele care vizează celulele senescente să împiedice revenirea cancerului, a spus dr. Hildesheim.