Pacienții diagnosticați cu scleroză multiplă, tratați cât mai aproape de casă

Pacienții diagnosticați cu scleroza multiplă

Pacienții diagnosticați cu scleroză multiplă vor avea acces mai rapid la servicii medicale în apropiere de domiciliu, în județul de reședință.

Prin modificarea Normelor tehnice de aprobare  a programelor naționale curative, orice spital se poate acredita pentru a fi inclus în Programul național de tratament al bolilor neurologice. În aceste condiții, pacienții diagnosticați cu scleroză multiplă vor putea fi tratați și monitorizați de către medicul neurolog din județul de reședință fără a mai fi nevoiți să se deplaseze sute de kilometri într-un centru universitar acreditat.

Spitalele se pot înscrie în vederea acreditării completând documentele publicate în Ordinul Ministerului Sănătății nr 1225 publicat în Monitorul Oficial în data de 24 decembrie 2020.