Boala care apare iarna – remedii

Vă simțiți depresiv, fără energie și nu aveți chef să vedeți pe nimeni? Nu vă speriați, nu este vreo boală care atacă tinerii, ci este depresia de iarnă. Din fericire, aceasta poate fi combătută foarte ușor.
Această tulburare afectivă sezonieră se manifestă prin tristețe sau depresie, lipsa energiei, probleme de somn, schimbări de dispoziție, modificări ale apetitului și lipsă de interes pentru activitățile zilnice. Apare, de obicei, la persoanele cu vârsta între 20 și 30 de ani și afectează mai mult femeile decât bărbații.
Deși nu se știe exact din ce cauză se declanșează, este clar că trei factori sunt implicați. Faptul că zilele sunt mai scurte afectează ceasul organismului și somnul, în timp ce scăderea nivelului serotoninei asociată lipsei soarelui poate afecta dispoziția. De asemenea, nivelul scăzut de melatonină care apare în lunile reci cu soare puțin poate afecta somnul.
Măsuri
- Luminați mai puternic casa aprinzând luminile și deschizând jaluzelele.
- Plimbați-vă câte 60 de minute în fiecare zi, chiar dacă afară este frig și înorat
- Faceți exerciții cu trei- patru ore înainte de culcare
- Ignorați tentația de a sta în casă. Încercați să fiți activ social
- Nu beți cafea (sau băuturi cu cofeină) după- amiaza și seara
- Nu vă culcați flămând- puteți mâncați ceva ușor seara
- Nu luați telefonul sau tableta în pat- în camera în care dormiți este bine să fie întuneric
- Respectați-vă programul de somn
- Dormiți numai cât aveți nevoie pentru a vă simți odihnit





