Boala coronariană cronică – analize necesare și recomandări

Dr Alice Munteanu despre boala coronariană

Boala arterială coronariană are o prevalență mare în populația României, avertizează specialiștii, care explică ce analize sunt necesare.

Înainte de a pune diagnosticul de boală coronariană, medicul trebuie să controleze factorii de risc variabili: hipertensiune, dislipidemii, obezitate, fumat, stil de viață. ”Ulterior, se vor doza analizele uzuale: hemogramă, coagulare, glicemie, markeri renali (creatinină, uree, acid uric, natriu, potasiu), markeri hepatici (AST, ALT, GGT, bilirubină), profil lipidic ( colesterol, LDL, HDL, trigliceride), EKG, Holter EKG/24 (este recomandat în cazul suspiciunii de aritmii sau angină vasospastică, nu de rutină în cazul pacienților de BCC), ecografie cardiacă (pentru a exclude alte cauze de angină, pentru a evalua funcția sistolică și diastolică a ventricului stâng, împreună cu cinetica miocardică, ce poate fi modificată în funcție de teritoriul arterial afectat) și, în cazuri selecționate, radiografie pulmonară. De asemenea, este recomandată ecografia Doppler carotidian pentru a detecta eventualitatea existenței plăcilor de aterom la acest nivel, ele fiind revelatoare pentru posibilitatea existenței și la nivel arterial miocardic”, explică col. medic asistent universitar dr. Alice Munteanu, medic primar Cardiologie, medic primar medicină internă, Spitalul Universitar de Urgență Militar Central ”Dr. Carol Davila”.

Recomandări

Primele recomandări pentru pacienții cu boală coronariană cronică diagnosticată:

– renunțarea la fumat, atât prin metode convenționale, cât și prin strategii completare și consiliere psihologică

dietă sănătoasă, predominat mediteraneană, consumul de fructe si legume

– activitate fizică, mers pe jos 30-60 minutein fiecare zi, în limita tolerabilității

– scădere în greutate, optim un IMC<25kg/m2

-anual, vaccinarea antigripală, în special pentru pacienții vârstnici la risc.