Hipertensiune arterială: analize gratuite în parcul IOR

Ce faci dacă ești diagnosticat cu hipertensiune arterială? Ce ai de făcut dacă părinții tăi sunt hipertensivi? De câte ori, când, unde și cum trebuie să îți măsori corect tensiunea arterială?

Puteți afla răspunsul la toate aceste întrebări marți, 22 mai, în parcul Alexandru Ioan Cuza (IOR) din București.      Acțiunea de informare a publicului larg privind hipertensiunea arterială va avea loc între orele 13.00 și 20.00, în zona statuii lui Alexandru Ioan Cuza (intrarea dinspre str. Baba Novac). Evenimentul este organizat cu sprijinul Primăriei Sectorului 3, în parteneriat cu Primăria Municipiului București și Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale.

La eveniment vor fi prezenți dr. Emma Weiss (medic internist), dr. Luiza Pîrvu (diabetolog), psiholog Cătălina Buzdugan, antrenor George Niculescu și alți invitați surpriză care vor explica de ce este important să respecți tratamentul recomandat pentru hipertensiune, de ce în prezent mulți dintre tineri sunt diagnosticați cu boli ale inimii, dar și sfaturi utile pentru un stil de viață sănătos. Persoanele care vor vizita corturile amplasate în parc își pot măsura tensiunea arterială, greutatea și înălțimea.