Rețelele sociale ajută vârstnicii fizic și mental

Ideea cum că vârstnicilor nu le plac rețelele sociale, precum Facebook, Twitter sau Skype, ar putea fi depășită. Un nou studiu arată că multor persoane în vârstă le place să utilizeze tehnologia socială, iar acest lucru îi ajută să combată singurătatea, având chiar beneficii pentru sănătate.
Cercetătorii Universității din Michigan au examinat răspunsurile unor chestionare la care au răspuns aproape 600 de americani cu o medie de vârstă de 68 de ani. Răspunsurile au arătat că mai mult de 95% dintre respondenți sunt întrucâtva sau foarte satisfăcuți de tehnologia socială, în timp ce 72% au spus că nu se opun învățării de noi tehnologii.
”Mulți adulți în vârstă folosesc aceste rețele pentru a menține legăturile sociale și a-și ușura viețile. De fapt, s-ar putea ca unii vârstnici să utilizeze tehnologia la fel de mult ca tinerii”, explică cercetătorul William Chopik. Studiul a mai arătat că utilizarea rețelelor sociale ajută vârstnicii să nu se simtă atât de singuri, ceea ce îmbunătățește starea de sănătate fizică și mentală. Seniorii care stau pe rețelele sociale tind să fie mai mulțumiți de calitatea vieții, manifestă mai puține simptome de depresie și au mult mai puține afecțiuni cronice, precum tensiune arterială sau diabet. Totuși, studiul nu a demonstrat că rețelele sociale îmbunătățesc starea de sănătate.
Sursa: https://medlineplus.gov/





