Ziua Donatorilor de Organe, marcată sâmbătă în București

Ziua Donatorilor de Organe

În perioada 2014 – 2018, 1.146 de familii au acceptat prelevarea de organe de la cei dragi aflați în moarte cerebrală, au anunțat reprezentanții Asociației Transplantaților din România.

Pentru a marca acești eroi care dăruiesc viață, ATR organizează sâmbătă, 27 iulie, Ziua Donatorilor de Organe. Deschiderea activităților va avea loc la ora 09.30 a Spitalul Sf. Maria, continuând, la ora 11.00, cu o conferință de presa de ca avea loc la Institutul Clinic Fundeni, în curtea bisericii cu hramul “Sfinții doctori fără de arginți Cosma și Damian”. Între orele 10.00 și 11.00, cei care doresc să susțină donatorii și persoanele transplantate o pot face participând la bicicleala care se va derula pe următorul traseu: b-dul Ion Mihalache (spitalul Sf. Maria) – Piata Victoriei – b-dul Iancu de Hunedoara – b-dul Ștefan cel Mare – zona Bucur Obor – Șoseaua Colentina – str. Sportului – IC Fundeni. Pe traseu, voluntari ai ATR vor distribui materiale informative privind donarea de organe si înscrierea în Registrul Național al Donatorilor de Organe. Materialele se distribuie în puncte fixe, între orele 9:30 – 11:00.