Ziua Internațională Miastenia Gravis- pacienții au nevoie de acces la diagnostic precoce, tratament și servicii medicale adaptate

Cu ocazia Zilei Internaționale a Miasteniei Gravis, Asociația Națională Miastenia Gravis România atrage atenția asupra impactului profund pe care această afecțiune rară îl are asupra vieții pacienților și familiilor lor și subliniază importanța unui diagnostic cât mai timpuriu, a accesului echitabil la tratament și servicii medicale adaptate, precum și necesitatea unor politici publice care să răspundă realităților și nevoilor persoanelor care trăiesc cu miastenia gravis.

Miastenia gravis (MG) este o afecţiune neurologică autoimună rară, caracterizată prin slăbiciune musculară fluctuantă și oboseală accentuată. Activități simple precum vorbitul, mestecatul, zâmbitul, ridicarea brațelor sau urcatul câtorva trepte pot deveni eforturi majore.

MG afectează atât bărbații, cât și femeile: în principal femeile înainte de vârsta de 40 de ani și bărbații și femeile în egală măsură după vârsta de 50 de ani.

Deși simptomele nu sunt întotdeauna vizibile, impactul miasteniei gravis este permanent prezent în viața persoanelor afectate.

„ Miastenia gravis este una dintre acele afecțiuni care nu se văd întotdeauna, dar care schimbă radical felul în care pacientul este văzut. De aceea, este nevoie de o informare corectă, de mai multă empatie și de o mai bună înțelegere a provocărilor zilnice cu care se confruntă persoanele care trăiesc cu această afecțiune, pentru ca ele să poată fi privite dincolo de aparențe și susținute cu adevărat”, a afirmat Adriana Harja, președinte, Asociația Națională Miastenia Gravis România.

Ziua de 2 iunie este un moment important pentru comunitatea persoanelor cu miastenia gravis, care afectează peste 700.000 de persoane â la nivel mondial. În medie, aproximativ 1 din 5.000 de europeni trăiește cu această tulburare (prevalență), iar rata noilor diagnostice variază, de la aproximativ 1 la 250.000 la 1 la 33.000 de persoane în fiecare an (incidență).

Cu aceasta ocazie se lansează programul “Ambasador MG”, o inițiativă națională pe termen lung a Asociației Naţionale Miastenia Gravis România, care își propune să dezvolte și să susțină o rețea de ambasadori – pacienți, aparținători și cadre medicale, precum și alți specialiști – capabili să contribuie activ la creșterea gradului de informare și la susținerea demersurilor de reprezentare a pacienților.

Vocea pacienților a devenit tot mai prezentă prin „Comunitatea MG în acțiune” în dialogul despre politicile de sănătate și bolile rare şi prin cartea „Vocea unei boli invizibile – Miastenia Gravis”, o colecţie de poveşti ale persoaneloc cu miastenia gravis, poveşti care ajută la înţelegerea a ceea ce nu se vede din viaţa cu miastenia gravis. Asociația Națională Miastenia Gravis România dezvoltă proiecte de informare, sprijin și reprezentare, crează legături între pacienți și specialiști și contribuie la creșterea vizibilității miastenia gravis.