Apel pentru o strategie națională privind demența

Societatea Română Alzheimer, Asociația Pacienților cu Afecțiuni Neurodegenerative din România și grupurile locale de sprijin Alzheimer au trimis autorităților un Apel pentru o strategie națională privind demența.
Potrivit inițiatorilor acestui Apel, este necesară crearea urgentă a unui cadru legislativ prin care factorii responsabili de la nivel naţional, regional şi local să contribuie la îmbunătăţirea sănătăţii mintale a populaţiei prin:
- recunoaşterea bolilor neurodegenerative, a demenţei şi a bolii Alzheimer ca priorităţi ale politicii de sănătate publică;
- diminuarea incidenţei bolilor neurodegenerative;
- depistarea timpurie a simptomelor cognitive ale demenţei;
- creşterea accesibilităţii pacienţilor la tratament, îngrijiri adecvate şi tehnici de reabilitare/diminuare a efectelor negative asupra calităţii vieţii lor;
- promovarea unei reflecţii etice cu accent pe respectul demnității persoanei diagnosticate cu Alzheimer.
Inițiativă legislativă
Această petiție este creată cu scopul de a susține public o viitoare inițiativă legislativă prin care autorităţile guvernamentale să dezvolte o Strategie Națională privind Demenţa în România. Societatea Română Alzheimer consideră imperios necesară elaborarea Strategiei şi a Planului de Acţiuni pe perioada 2016 – 2020. Deşi organizaţiile profesionale au iniţiat un dialog pluripartit cu factori de decizie la nivel politic, guvernamental şi parlamentar, până în prezent nu a fost elaborată o Strategie şi un Plan Naţional de Acţiune, ceea ce a contribuit la o lipsă de coerenţă la nivelul societăţii în ceea ce priveşte promovarea unor obiective, chiar minimale.
Cei care doresc să susțină petiția o pot face accesând https://campaniamea.de-clic.ro/petitions/apel-pentru-o-strategie-nationala-privind-dementa.





