Aparatură nouă la Spitalul Județean de Urgență Giurgiu

Trei secții din cadrul Spitalului Județean de Urgență Giurgiu vor fi dotate cu echipamente medicale moderne printr-o sponsorizare în valoare de peste 100.000 de euro.
Secțiile de pediatrie și neonatologie, precum și secția de anestezie și terapie intensivă (ATI), vor fi dotate cu un ventilator transport, 4 monitoare funcții vitale, un defibrilator, un aparat determinare proteină C reactivă, 2 monitoare funcții vitale pentru nou născuți, 2 mese de resuscitare neonatală și 2 incubatoare deschise. ”Suntem recunoscători partenerilor și suntem conștienți că, prin această inițiativă, vom putea asigura un nivel crescut de îngrijire și o șansă în plus la viață pacienților aflați în stare gravă, mai ales nou- născuților care ajung în spitalul nostru”, a declarat ec. Mihaela Rață, managerul spitalului.
Donația către Spitalul Județean de Urgență Giurgiu urmează altor două inițiative majore de sprijinire a sistemului de sănătate derulate de MOL România și Asociația Inima Copiilor în anul 2019: proiectul de construire a heliportului Spitalului Marie Curie din București și donația de echipamente medicale către Spitalul Județean de Urgență din Miercurea Ciuc.





