OMS: avertisment privind consumul de antibiotice

Organizația Mondială a Sănătății avertizează, la început de an, asupra folosirii necorespunzătoare de antibiotice.

”Gândește-te de două ori. Cere sfatului medicului” este îndemnul organizației internaționale, care atrage atenția că un consum de antibiotice atunci când nu este necesar accelerează apariția rezistenței la această clasă de medicamente, care este, în prezent, una dintre cele mai mari amenințări la adresa sănătății globale.

Nu toate infecțiile pot fi tratate cu antibiotice: de exemplu, aceste medicamente nu vindecă răceli sau gripe. În schimb, folosirea exagerată poate determina rezistența bacteriilor la tratament, ceea ce înseamnă că tratamentul uzual nu va mai funcționa.

”Nu luați antibiotice dacă medicul dumneavoastră spune că nu aveți nevoie, iar dacă aveți nevoie, luați-le numai pe cele prescrise și nu le dați și celor din familie. Cereți întotdeauna sfatul medicului în privința consumului de antibiotice”, avertizează OMS.