S-a reluat activitatea la maternitatea Giulești

Direcția de Sănătate Publică a Municipiului București a anunțat Spitalul Clinic de Obstetrică- Ginecologie “Prof. dr. Panait Sârbu” că, începând de joi, poate relua integral activitatea medicală.

Decizia inspectorilor sanitari vine după ce au fost finalizate lucrările de igienizare, curățenie și dezinfecție terminală în spațiile unității sanitare. De asemenea, rezultatele probelor de laborator privind autocontrolul coroborate cu probele de sanitație prelevate de reprezentanții DSPMB sunt în prezent conforme.

Reluarea activității unității sanitare implică respectarea cu strictețe a normelor legale privind supravegherea, prevenirea și limitarea infecțiilor asociate asistenței medicale în unitățile sanitare.

Maternitatea Giuleşti a fost amendată cu 10.000 de lei, după ce peste 40 de bebeluşi au fost infectaţi, în ultimele săptămâni, cu Stafilococul Auriu.