Cum păcălim diabetul de sărbători

Sărbătorile de iarnă se apropie cu repeziciune și, ca în fiecare an, peste tot găsiți mâncăruri și deserturi care de care mai gustoase. Din păcate, aceste delicii pot fi un chin pentru bolnavii de diabet, care trebuie să se abțină de la multe mâncăruri pentru a ține glicemia sub control.

Iată 5 sfaturi care vă pot ajuta să vă bucurați de sărbătorile de iarnă fără ca sănătatea să vă fie afectată.

Planul de sărbători

Nu o să puteți deține controlul asupra mâncărurilor care vi se vor servi ba, mai mult, o să îi vedeți pe ceilalți cum se desfată cu o mulțime de delicii. Faceți față provocărilor cu un plan concret și bine pus la punct.

Mâncați la o oră cât mai apropiată de ora obișnuită de masă pentru a ține sub control nivelul glicemiei. Dacă masa este servită mai târziu decât normal, luați o gustare la ora la care ar fi trebuit să mâncați și serviți mai puțină mâncare la cină. Dacă sunteți invitați la o petrecere, aduceți și un platou cu mâncare sănătoasă. Dacă aveți dulciuri la cină, reduceți consumul de alte alimente cu carbohidrați (cum ar fi pâinea sau cartofii) în timpul mesei. Nu săriți peste mese ca să puteți mânca la cină. Va fi mai greu să țineți glicemia sub control și vă va fi foarte foame, riscând astfel să mâncați în exces. Dacă ”săriți calul” cu mâncarea în timpul cinei, reveniți la alimentația sănătoasă începând cu masa următoare.

De reținut!

  • Mâncați plăcintă cu mere în loc de tartă cu ciocolată. Chiar și cu un strop de zahăr sau frișcă, tot are mai puțin zahăr.
  • Integrați sesiuni scurte de activități fizice în programul zilnic- de exemplu încercați să mergeți câte 10 minute pe jos de mai multe ori într-o zi.
  • Programați un timp pentru propria relaxare în fiecare zi- somnul de după- amiază, plimbatul câinelui sau o baie fierbinte care să vă dea energie pentru următoarea zi.

Alegeri sănătoase

Când vă confruntați cu mâncărurile absolut delicioase pregătite pentru sărbători, faceți măcar alegeri cât de cât sănătoase. Puneți pe o farfurie mică câte puțin din fiecare fel de mâncare care vă place și plecați de lângă masă. Începeți cu legume, ca să vă mai potolească apetitul. Mâncați încet. Creierului îi trebuie cel puțin 20 de minute ca să înregistreze senzația de sațietate. Evitați sau limitați consumul de alcool. Dacă totuți serviți o băutură alcoolică, faceți-o în timpul mesei. Acoolul poate scădea nivelul glucozei și poate interacționa cu medicamentele pentru diabet. De asemenea, aveți grijă cu glicemia. Verificați nivelul zahărului din sânge mai des în timpul sărbătorilor și, dacă luați medicamente, întrebați medicul dacă este nevoie de modificarea dozei,

Mâncarea favorită

Niciun aliment nu este pe lista interzisă. Alegeți mâncărurile care vă plac foarte mult și pe care nu le puteți mânca în orice perioadă a anului. Mâncați încet, savurați gustul și aveți grijă să bifați alimentul în planul alimentar. De asemenea, planificați cât de des puteți plimbări în parc cu familia- astfel nu mai aveți de ce să vă faceți griji în privința alimentației.

Faceți mișcare

Aveți multe pe cap în această perioadă a anului, iar activitatea fizică poate fi neglijată. Dar mișcarea poate fi arma dumneavoastră secretă în perioada sărbătorilor de iarnă. Poate compensa alimentația uneori nepotrivită și poate reduce stresul din această perioadă a anului. Faceți mișcare alături de familie și prieteni, precum plimbările lungi după o masă îmbelșugată.

Odihniți-vă

Pentru majoritatea, sărbătorile de iarnă înseamnă vizite multe și nopți cu somn insuficient. Însă aveți grijă: dacă nu dormiți suficient va fi mai greu să țineți glicemia sub control. Lipsa de somn vă determină să mâncați mai mult, în special alimente bogate în grăsimi și zaharuri. Încercați să dormiți cel puțin 7-8 ore pe noapte pentru a evita problemele ulterioare.

Și, nu în ultimul rând, gândiți-vă că sărbătorile de iarnă sunt pentru relaxare și întâlniri cu persoanele la care țineți cel mai mult. Când vă axați mai mult pe distracție, vă gândiți mai puțin la mâncare.

Sursa: http://www.cdc.gov/