Mesajele zilnice îi ajută pe tineri să slăbească

Mesajele care îi îndeamnă pe adolescenții obezi să mănânce zilnic un bol cu cereale sau un fruct la desert sunt mult mai bune pentru a-i ajuta pe aceștia să slăbească.

Slăbitul cu ajutorul dietelor și activității fizice reprezintă doar jumătate din bătălie, iar de obicei jumătate din greutatea slăbită este pusă la loc în decurs de un an. Mai mult decât atât, 80% dintre persoane se întorc la aceeași greutate sau chiar depășesc greutatea de dinaintea dietei.

Un nou studiu arată că simplele mesaje primite pe telefon pot schimba comportamentul adolescenților și îi pot ajuta să prevină punerea la loc a kilogramelor date jos. ”Rezultatele acestui studiu pe adolescenți este important și unic din punct de vedere clinic”, spune Ivo Vlaev, profesor în Științe Comportamentale la Școala de Business Warwick. ”Intervențiile care îi ajută pe oameni să nu se îngrașe la loc sunt extrem de necesare. Indiferent de metodele utilizate pentru a slăbi, fie că sunt medicamente sau este o schimbare în comportament, greutatea este de obicei recâștigată. În consecință, depistarea de intervenții eficiente care să ajute la menținerea greutății post- dietă este crucială pentru succesul pe termen lung asupra sănătății. Greutatea stabilă la adolescenții cu obezitate este asociată cu o îmbunătățire a factorilor de risc cardio- vasculari și reduce riscul ca tinerii să dezvolte alte probleme din cauza obezității, precum diabet sau osteoartrită”, explică Ivo Vlaev.